Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Pielęgnacja niwaków

Pinterest LinkedIn Tumblr

Na przełomie ostatnich lat w projektach przestrzeni obejmujących przydomowe ogrodów niezmienną popularnością cieszy się styl japoński. Cechuje go przede wszystkim indywidualny i oryginalny dobór roślinności oraz sposób ich formowania. W krajach azjatyckich dominującym rodzajem roślin, charakterystycznym dla tego typu stylu są drzewa bonsai. Natomiast w innych krajach, typem roślinności wzorującym się na stylu dalekiego wchodu są niwaki.

Niwaki

Są to rośliny zbliżone kształtem i formą do drzew bonsai, jednak sadzone bezpośrednio w glebie. Podczas gdy bonsai uprawiane są w donicach. Niwaki to również termin określający krzewy iglaste przycinane w specyficzny sposób. Do gatunków iglaków powszechnie wykorzystywanych w tym celu należą: cisy, sosny, jałowce, żywotniki i cyprysy.

Niwaki cięcie

W przypadku niwaków cięcie ma podwójne znaczenie. Po pierwsze jest to sposób na utrzymanie rośliny, zwłaszcza kilkuletniej w dobrej kondycji. Po drugie, przycinanie pędów służy formowaniu i nadawaniu kształtu roślinie. Ponieważ każde przycinanie krzewu wiąże się z ego delikatnym osłabieniem oraz zwiększeniem wrażliwości i podatności na czynniki środowiskowe, musi być wykonywane w określonym terminie. Głównym czynnikiem uniemożliwiającym cięcie jest mróz. Przycinanie powinno odbyć się przed etapem intensywnego wzrostu rośliny. Delikatne podcinanie pędów, mające na celu jedynie zachowanie nadanej wcześniej formy, może być wykonywanie w późniejszym okresie letnim jeszcze kilkukrotnie. Należy jednak pamiętać, by były to cięcia zachowawcze i oszczędne.

Niwaki nawożenie

W celu zapewnienia optymalnego wzrostu niwaków konieczne są zabiegi pielęgnacyjne oraz ich nawożenie. Preferowanym rodzajem nawozu są produkty organiczne, zawierające w swoim składzie: azot, fosfor i potas. Azot przede wszystkim wpływa na intensywny wzrost pędów i igieł, fosfor wspomaga prawidłowy rozwój korzeni, natomiast potas zapewnia optymalne warunki dla rozwoju kwiatów i owoców roślin.W zależności od rodzaju rośliny, w tym gatunku iglaka, stosowany powinien być nawóz o odpowiednich proporcjach powyższych składników odżywczych. W zależności od gatunków roślin, nawozi się je z różną częstotliwością, we wskazanym przez producenta nawozu okresie w roku. Właściwie dobrane składniki nawozu oraz odpowiednie dozowanie substancji odżywczych, przyczynia się do utrzymania dobrej kondycji rośliny, w tym zmniejszenia procesu opadania i brązowienia igieł oraz podatności na czynniki atmosferyczne i chorobotwórcze.

Więcej informacji znajdziesz na stronie niwaki.

Comments are closed.