Ad
Ad
Ad
Turystyka

Czy turecki ayran pasuje do kebaba?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Turecka kuchnia słynie z mnogości smaków i aromatów, które wynikają z bogactwa składników i różnorodności kulinarnych tradycji tamtejszego regionu. Oparta jest na świeżych i naturalnych składnikach, wśród których prym wiodą warzywa, owoce, mięso, zioła i aromatyczne przyprawy, co nadaje potrawom wyjątkowego smaku i świeżości. Miłośnicy tureckiej kuchni bez wątpienia znają takie dania jak: adana, mezze czy baklawa, jednak najpopularniejszym bez wątpienia jest turecki kebab.

Kebab – tradycyjne tureckie danie

Historia kebaba ma długą i niezwykle silnie zakorzenioną w tureckiej tradycji historię. Przepis na to słynne danie przekazywany jest z pokolenia na pokolenie, co sprawia, że w różnych regionach Turcji nieco się on od siebie różni. Przyjmuje się jednak, że tradycyjny kebab musi być przygotowany ze średniej wielkości kawałków niezmielonego mięsa baraniego lub drobiowego, które nadziewane jest na charakterystyczne, długie szpikulce. Odpowiednio zamarynowane w jogurcie, soku z cytryny, oleju, cebuli, czosnku i masie przypraw takich jak sól, pieprz, kumin, oregano, cynamon czy papryka mięso, następnie griluje się nad żywym ogniem, regularnie je obracając. Takie praktyki sprawiają, że przyrządzone mięso jest niezwykle aromatyczne i soczyste, dzięki czemu idealnie pasuje do świeżych warzyw, które wraz z mięsem podaje się z rozmaitym pieczywem: lavashem, tortillą, pide czy durakiem. Upodobania lokalnej społeczności, a także szerokiej rzeszy turystów sprawiły, że dzisiaj tradycyjny turecki kebab można dostać na niemalże każdej ulicy.

Najlepsze dodatki do kebaba

W różnych regionach Turcji kebab bywa podawany z różnymi dodatkami, które uzupełniają i urozmaicają jego smak. Do najczęściej wybieranych dodatków zaliczyć można rozmaite sosy, wśród których największą popularnością cieszą się sosy na bazie jogurtu, pomidorów lub papryki. Dodatkami cieszącymi się równie dużą popularnością są także rozmaite surowe warzywa, specjalnie skomponowane do gatunku mięsa sałaty, różne gatunki pieczywa, a czasami nawet ryż czy kasza bulgur.

Jak kebab to tylko z tureckim ayranem!

Ayran to słynny turecki napój, który wytwarzany jest na bazie jogurtu naturalnego. Do jego przygotowania niezbędna jest również woda, którą najczęściej łączy się z jogurtem w proporcjach 2 części jogurtu do 1 części wody. W celu wydobycia charakterystycznego smaku tego napoju najczęściej dodaje się do niego sól, a także świeżo mielony czarny pieprz. Wysoka temperatura powietrza, do której przyzwyczajeni są lokalni mieszkańcy sprawia, że koniecznością jest dobre schłodzenie przygotowanego napoju, który w celu nadania jeszcze większej lekkości i rześkości często dodatkowo się spienia. Tak przyrządzony napój jest zdaniem lokalnej społeczności najlepszym dodatkiem do tradycyjnego, tureckiego kebaba, co potwierdzają również opinie wielu turystów, którzy mieli okazję go spróbować.

Comments are closed.

https://radioemaus.pl/aktualnosci/jakie-ubezpieczenie-samochodowe-wybrac-dla-starszych-pojazdow/ https://aaron.net.pl/loft-w-twoim-domu-od-hokerow-do-kuchni-po-industrialne-stoliki-kawowe-loft/ https://gayer.com.pl/ogrzewacze-do-ogrodu-eleganckie-i-funkcjonalne-rozwiazanie-na-chlodne-wieczory/