Prowadzenie firmy związanej z logistyką i transportem wymaga dużego zaangażowania i idealnej organizacji. System informatyczny TMS pomaga w sprawnym zarządzaniu przedsiębiorstwem i czuwa nad jego prawidłowym funkcjonowaniem.
System informatyczny TMS – branże
Zaletą TMS jest jego wszechstronność. Z powodzeniem może być wykorzystywany przez duże przedsiębiorstwa oraz małe poczatkujące firmy. Sprawdzi się we wszystkich branżach, w których konieczne jest planowanie różnego rodzaju tras, łańcuchów dostaw i wszelkich innych przewozów. Dlatego system warto wprowadzać w firmach logistycznych, spedycyjnych oraz handlowych i produkcyjnych. TMS pozwoli sprawnie czuwać nad wszystkimi aspektami związanymi z transportem towarów. Dzięki temu znacznemu usprawnieniu ulegną procesy planowania, rozliczania oraz dokumentowania wyjazdów.
Działanie systemu TMS
TMS – Transport Management System – wprowadzany jest w firmach w celu ujednolicenia wszystkich zadań związanych z transportem. System pozwala na monitorowanie całego procesu od momentu na przykład złożenia zamówienia przez klienta do rozliczenia się za dostawę. TMS w jednym programie zawiera wszelkie kwestie związane z wystawianiem dokumentów, ewidencją czasu pracy kierowców lub planowania najbardziej efektywnych tras przejazdu. Dzięki temu praca logistyka staje się dużo bardziej uporządkowana i znacznie zmniejsza się ryzyko popełnienia błędu.
Dlaczego warto wprowadzić system do zarządzania transportem?
System informatyczny TMS optymalizuje działanie wielu procesów w firmach transportowo-logistycznych. Przede wszystkim umożliwia ułożenie tras, które są najbardziej oszczędne pod względem czasu i kosztów. Kolejnym udogodnieniem jest prowadzenie usystematyzowanej i zebranej w jednym miejscu dokumentacji. Błędy wynikające ze źle wystawionej faktury lub wyliczenia czasu przejazdu przysparzają dodatkowej pracy i często wiążą się z zapłatą kary. System można indywidualnie dopasowywać do potrzeb firmy oraz łączyć go z innymi modułami wykorzystywanymi w działach sprzedaży lub księgowości.
Wdrożenie systemu TMS – krok po kroku
Przed wdrożeniem systemu musi być przeprowadzano dokładna analiza potrzeb danej firmy. Najlepiej, jeśli proces będzie rozłożony na kilka etapów, aby w jak najmniejszym stopniu wpływał na bieżącą działalność przedsiębiorstwa. Dobrym pomysłem jest wyznaczenie osoby do nadzorowania kolejnych etapów. Dzięki temu firma zyska pracownika, który będzie bardzo dobrze orientował się w systemie. Ostatnim krokiem jest zaplanowanie rozwoju systemu o moduły dodatkowe.
Więcej informacji znajdziesz na stronie system informatyczny tms.
Comments are closed.