Ad
Ad
Ad
Dom i wnętrze

Jak dobrać donice do mieszkania?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Dom i mieszkanie zawsze wyglądają przyjemniej i są bardziej przytulne, gdy rosną w nich kwiaty doniczkowe. Jednak poza samymi roślinami również donice dekoracyjne mogą być doskonałą ozdobą, która podkreśli charakter wnętrza.

Kolor

Donice dekoracyjne dostępne są w najróżniejszych kolorach i bardzo łatwo wybrać takie, które będą najbardziej pasowały. Chcesz mieć stonowane wnętrze? Wybierz donice w delikatnych kolorach – szarościach, beżach, bieli, a nawet czerni, która jest klasycznie prosta. Jeśli pragniesz, aby donice wniosły do wnętrza nieco koloru możesz zaszaleć z donicami neonowymi lub brokatowymi. Łatwo też dobrać takie donice dekoracyjne, które imitują drewno lub metal, a także w kolorze idealnie dopasowanym do kolorów ścian.

Materiał

Donice dekoracyjne wykonywane są z bardzo różnorodnych materiałów. Najpopularniejsze są z ceramiki, ponieważ są bardzo trwałe i zawsze efektownie wyglądają. Są jednak dość ciężkie, więc jeśli chcemy je przestawiać w różne miejsca, to mogą się okazać niewygodne. Inne materiały, z których często wykonywane są donice dekoracyjne, to plastik i drewno. Z drewnem należy uważać na to, by było właściwie zaimpregnowane i czasami należy je odnawiać, ponieważ donica dekoracyjna będzie miała kontakt z wilgotną ziemią, a w trakcie podlewania może zostać ochlapana, co jej nie służy. Warto również pomyśleć o donicach dekoracyjnych z metalu – są stosunkowo rzadkie, ale mogą dać interesujący efekt. Łatwo też zmienić ich wygląd przy pomocy farby, gdy obecny kolor nam się znudzi lub nie będzie pasował do wyglądu pomieszczenia po jego remoncie. Drogim i stosunkowo rzadkim rozwiązaniem są donice kamienne, które częściej można spotkać w ogrodach niż wnętrzach. Popularność za to zyskują donice betonowe, które doskonale pasują do pomieszczeń utrzymanych w stylu loftowym lub nowoczesnym, a poza tym przez wielu są uznawane za rozwiązanie less waste i bardziej ekologiczne, zwłaszcza, że do ich wykonania używa się często przedmiotów już posiadanych i przeznaczonych do wyrzucenia.

Wzór i kształt

Kiedy myślimy o donicach dekoracyjnych zwykle przychodzą nam do głowy tradycyjne kształty i brak wzorów. Zupełnie niesłusznie, ponieważ dziś bardzo popularne są kształty geometryczne – donice kwadratowe, prostokątne, czasem z nierówną krawędzią lub wyższe z jednej strony, ze wzorami namalowanymi lub wytłoczonymi… Wzorów i pomysłów jest naprawdę dużo, o czym warto pamiętać szukając donic dekoracyjnych idealnych do posiadanego wnętrza, zwłaszcza, jeśli chce się mu nadać szczególnej oryginalności.

Więcej informacji znajdziesz na stronie doniczka dekoracyjna.

Comments are closed.