Salon jest sercem każdego domu. Z jednej strony stanowi reprezentacyjną strefę, w której przyjmujemy gości, a z drugiej – jest miejscem, w którym wszyscy domownicy mogą czuć się swobodnie i zrelaksować się po ciężkim dniu. Urządzenie atrakcyjnego, a jednocześnie funkcjonalnego i wygodnego pokoju dziennego jest nie lada wyzwaniem. Z pomocą wszystkim osobom planującym wielką rewolucję w swoim domu przychodzą katalogi, na łamach których prezentowane są trendy w architekturze wnętrz. W ostatnich sezonach niekwestionowanym hitem jest styl industrialny. Czym charakteryzuje się bijąca rekordy popularności koncepcja? Jakie cechy mają meble industrialne? Sprawdź!
Styl industrialny: z nowojorskiego przedmieścia na polskie podwórko
Styl industrialny w znanej dzisiaj formie narodził się w latach 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku w nowojorskiej dzielnicy SoHo. Wówczas znajdujące się w dzielnicy zakłady fabryczne zaczęły upadać, a osoby pozbawione środków finansowych zaczęły adaptować je na lokale mieszkalne. Potencjał przestronnych, surowych wnętrz szybko dostrzegli przedstawiciele bohemy artystycznej, a później zamożni Amerykanie. Poprzemysłowe, przerobione budynki szybko przestały być symbolem biedy i stały się oznaką awangardy i luksusu.
Oryginalne meble industrialne – kropka nad „i” w modnych loftach
Wnętrza urządzone w stylu industrialnym są surowe, przestronne i stosunkowo chłodne. W loftach i soft-loftach dużą rolę odgrywa światło i przestrzeń. Klasyczny układ ustępuje miejsca otwartej przestrzeni. Charakter mieszkaniom nadają specyficzne materiały, takie jak cegła, beton, metal, szkło, postarzane drewno. Mile widziane są tutaj wszelkiego rodzaju „niedoróbki” – tynk na ścianach czy widoczne elementy instalacji. Meble industrialne wykonane są zazwyczaj z drewna i metalowych elementów. Charakteryzują się prostą, geometryczną formą. Pozbawione zbędnych ozdobników bryły są wysmakowaną ozdobą przestrzeni i funkcjonalnym wyposażeniem.
Comments are closed.